Nirvana byla americká kapela založená v roce 1987 v Aberdeenu ve státě Washington. Patří mezi nejvlivnější hudební skupiny 90. let 20. století. Zakládajícími členy byli Kurt Cobain (kytara, zpěv) a Krist Novoselic (basová kytara). Na místě bubeníka nakonec zakotvil Dave Grohl, který byl poslední v řadě několika bubeníků, kteří se v Nirvaně vystřídali.
V roce 1989 Nirvana nahrála své první studiové album s názvem Bleach, avšak stále nepatřila k hlavnímu proudu populární hudby. Zlom nastal v okamžiku, kdy v roce 1991 vyšel její nový singl s názvem „Smells Like Teen Spirit“ k albu Nevermind. Tato píseň se dostala na první příčky v hitparádách a otevřela Nirvaně cestu ke slávě. Třetí a zároveň poslední studiové album vyšlo v roce 1993 a dostalo název In Utero; obsahovalo později populární skladby jako „Rape Me“ a „Heart-Shaped Box“.
Nirvana se rozpadla po sebevraždě frontmana skupiny Kurta Cobaina v dubnu 1994. Od svého vzniku prodala po celém světě více než 50 milionů alb.[1] Hudebnímu stylu, který Nirvana hrála, se začalo říkat grunge. Podobnou hudbu reprezentovaly a reprezentují například kapely Alice in Chains, Mudhoney, Pearl Jam a Soundgarden.
Počátky kapely spadají do roku 1985, kdy se prostřednictvím Buzze Osborna, kytaristy a zpěváka skupiny Melvins, poprvé setkali zakládající členové skupiny Kurt Cobain a Krist Novoselic.[2] Cobain v té době již hrál na kytaru a zpíval ve skupině Fecal Matter, kterou založil tentýž rok, a Novoselic hrál na baskytaru. Po rozpadu Fecal Matter Cobain s Novoselicem usilovali o založení nové kapely. Roku 1987 se jim podařilo najít bubeníka Aarona Burckharda, s nímž nacvičili některé ze skladeb Fecal Matter. Poté se však po vzoru Melvins pustili do pilného zkoušení nových skladeb; za tři měsíce jich měli asi tucet.[3] Kapela si v čele s Cobainem přála vystupovat před publikem. První opravdové vystoupení absolvovali v Raymondu ve Washingtonu na jednom domácím večírku.[4]
Následovalo několik dalších vystoupení, většinou v Aberdeenu a blízkém okolí. Po několika měsících byl Burckhard z kapely vyhozen a dočasně jej nahradil Dale Crover, bubeník Melvins.[5] V lednu roku 1988 nahrál s Nirvanou v seattleském studiu Reciprocal Recording první demo nahrávky,[6] z nichž se některé objevily na pozdějším albu Incesticide. Po nahrání dema se stal v pořadí třetím bubeníkem Dave Foster.
Během těchto měsíců Nirvana vystřídala množství jmen jako Skid Row, Pen Cap Chew a Ted Ed Fred. Název Nirvana vznikl až na přelomu let 1987 a 1988. „Nirvana“ (resp. nirvána) je pojem pocházející z východních náboženství (zejména buddhismu a hinduismu) a označuje „osvobození“ bytostí z hmotného světa.